Naše centrum nabízí komplexní služby v oblasti péče o nohy a tělo.

vyšetření nohou, ošetření chodidel, ortonyxie, ošetření nehtů, zarůstající nehty, rovnátka na nehty, podologie, pedikúra, nehtová protetika, nehty, kurzy, péče o nehty, školení, semináře, nohy, pedikérské ošetření, ošetření nohou

DIABETOLOGIE V PODOLOGII

Diabetologie je lékařský vědní obor, který se zabývá výzkumem, prevencí, diagnostikou a léčbou onemocnění diabetes mellitus, neboli cukrovka. Onemocnění je způsobeno špatnou funkcí slinivky břišní a následnou poruchou vytváření inzulínu.
Diabetologie patří do odvětví vnitřního lékařství a v rámci diagnostiky, léčení a prevence důsledků onemocnění spolupracuje se širokým spektrem dalších specialistů.

DIABETICKÁ NOHA

-syndrom diabetické nohy patří mezi nejzávažnější komplikace diabetu
-ulcerace (vředování)
-destrukce tkání
-deformity nohou od kotníku dolů
-hlavní příčiny: neuropatie (postižení nervů) a angiopatie (postižení cév)

STAV NOHOU OVLIVŇUJE
-způsob života
-zdravotní předpoklady
-tělesné předpoklady
-věk
-charakter obouvání
 
PROJEVY DIABETICKÉ NOHY
-ztráta citlivosti - dotek, bolest, teplo, tlak (riziko poranění nohy)
-ztráta potivosti – vysychání pokožky (zrohovatělá kůže, vznik prasklin, časté infekce a mykotická onemocnění kůže a nehtů)
-porucha regulace prokrvení (špatné a dlouhodobé hojení zranění)
-deformity (kladívkové prsty, otlaky, pokles nožní klenby, omezení rozsahu pohyblivosti kloubu nohy)
-zvyšování míry otoků nohou
-změna rozměrů nohou (postupně se rozšiřují)
 
PÉČE O DIABETICKOU NOHU
-každodenní prohlížení nohou (např. i s použitím zrcátka)
-změny na nohou (zbarvení pokožky a nehtů, praskliny, mykózy, otlaky, mozoly,puchýře, odřeniny, mechanická zranění, deformity) co nejdříve konzultovat s lékařem
-pravidelné kontroly diabetologem nebo podiatrem
-1x ročně nebo dle pokynů diabetologa absolvovat vyšetření neuropatie a angiopatie
-denně umývat vlažnou vodou a ošetřit speciálním hydratujícím přípravkem, aby nedocházelo k vysychání a praskání pokožky (riziko infekce a mykotických onemocnění). Pečlivě vysušit pokožku mezi prstci. Vyhnout se rozmáčení kůže nohou při koupeli, nevystavovat nohy horku a mrazu.
-pravidelné provádění pedikúry - správné stříhání nehtů a odstraňování otlaků
-v případě snížené citlivosti nohou svěřit péči odbornému pedikérovi nebo podologovi, nutno upozornit na diabetes
-zákaz chůze naboso 
-kontrola vnitřku bot 
-výběr vhodné obuvi a ponožek (prevence tvorby kuřích ok, puchýřů, otlaků, mozolů, deformací, ulcerací)
-pro diabetiky je ideální tzv. přístrojová pedikúra - suchá

Charakteristika onemocnění Diabettes Mellitus

1.typ: se objevuje nejvíce v dětství a mladším věku. Jeho výskyt je okolo 0,5 % populace.
U 1.typu diabetu se nevytváří vlastní inzulín v důsledku zničení beta buněk autoimunitním procesem. V důsledku nedostatečné a postupně vůbec žádné tvorby inzulínu v těle dochází k hyperglykémii.

2.typ: je typický pro dospělé, zejména se jedná o obézní pacienty. V souvislosti s prudkým nárůstem nadváhy a obezity v populaci stoupá i množství diabetiků 2.typu (nyní okolo 7% populace)
Příčina vzniku diabetu 2.typu je zcela odlišná. Podstatou tohoto onemocnění je porucha reaktivity tkání na inzulín, kterého je pouze relativní nedostatek. Ve srovnání se zdravými mohou mít tito nemocní hladiny inzulínu dokonce vyšší. Hovoříme o inzulínové resistenci. Velmi častou příčinou rozvoje tohoto onemocnění je životní styl spojený s nedostatkem pohybu, přejídáním a následným vznikem obezity. Většina nemocných trpí ještě dalšími poruchami jako jsou zvýšená hladina tuků, vysoký krevní tlak a zvýšená hladina kyseliny močové v krvi. Tyto odchylky dohromady tvoří tzv. metabolický syndrom.
Příčina cukrovky 1. a 2. typu je odlišná. Hormon regulující hladinu cukru (glykémii) v krvi - inzulín je vytvářen beta buňkami Langerhansových ostrůvků slinivky břišní. Snižuje glykémii tím, že podporuje vychytávání glukózy ve svalech, játrech a v tuku.