Naše centrum nabízí komplexní služby v oblasti péče o nohy a tělo.

vyšetření nohou, ošetření chodidel, ortonyxie, ošetření nehtů, zarůstající nehty, rovnátka na nehty, podologie, pedikúra, nehtová protetika, nehty, kurzy, péče o nehty, školení, semináře, nohy, pedikérské ošetření, ošetření nohou

Nemoci a vady nohou

Vážení klienti a pacienti. Vybíráme zde nejčastější zdravotní komplikace a problémy týkající se nohou z těchto okruhů: dermatologické, ortopedické (chirurgie) a neurologické. Vybrané nemoce a zdravotní potíže jsou seřazeny podle abecedy.

Achillova šlacha (bolest, prasknutí - ruptura, zánět)
Achillova šlacha je jednou z nejsilnějších šlach lidského těla. Jedná se o velmi pevnou šlachu (úponovou) trojhlavého svalu bérce.
       
Prasknutí (odb.ruptura) vznikne na podkladu degenerativních procesů. Nejčastějším místem, kde praská je asi 4-5 cm nad úponem na patní kost, kde je nejhorší cévní zásobení, proto v tomto místě je její nejhorší regenerace. Druhým nejčastějším místem prasknutí je úpon na patní kosti. 
Prasknutí Achillovi šlachy se vyskytuje nejčastěji u sportovců, bez řádné přípravy a prohřátí svalů a starších lidí, kde je příčinou šlápnutí na nerovném povrchu. Mnoho pacientů popisuje tento stav, jako když je někdo udeří holí. Někdy je slyšet i tupá rána. Při došlapu se pacienti nemohou postavit na špičku. V každém případě se však prasklá Achillovka nemusí projevit bolestí při hmatání průběhu šlachy, ani se nemusí vytvořit krevní výron.

Léčba: Vždy provést rtg vyšetření, aby bylo možné vyloučit odtržení kostního fragmentu z patní kosti. Téměř vždy je prasknutí Achillovy šlachy indikováno k operačnímu řešení. Pokud je prasknutí v nejběžnější oblasti, tedy asi 4 cm nad úponem na patní kosti, provádí se jednoduchá metoda šití, tkz. perkutánní. Po operaci fixujeme sádrou nebo znehybníme ortézou na dobu 6-8 týdnů. Potom následuje rehabilitační péče. U pacientů, kteří nemohou být operování  je možné postupovat konzervativně (bez operace) jen sádrováním. 

Zánět (odb.achyllodynie) vzniká často z velkého tlaku v obuvi nejčastěji při sportu, a dále je způsobuje nepřiměřená zátěž a nedoléčené úrazy. Mnoho komplikovaných zánětlivých stavů souvisí i s celkovým postižením organizmu např. u revmatiků.

Léčba: spočívá v dodržování klidového režimu a odtížení postižené končetiny. Současně se lokálně podávají  protizánětlivá gely a masti a analgetika. Takto odeznívá většina nekomplikovaných zánětů a nepřechází do tzv. chronického zánětu. Pokud je již stav komplikovaný, vyžaduje dohled odborníka a razantní léčbu. Tato spočívá většinou ve znehybnění končetiny sádrovým obvazem nebo ortézou. Zhoršuje-li se stav zánětu, často vyžaduje operaci, při které lékař protíná nebo odstraňuje zánětlivě změněný obal Achillovi šlachy. Doporučuje se i podpůrná léčbě Wobenzymem a rázová pulzní vlna.

 

Atopický ekzém  (atopická dermatitida)
Charakteristika: atopický ekzém je kožní zánět, většinou alergického původu, neboli reakce organizmu na dráždivý podnět. Postihuje děti i dospělé. 
 
Jeho projevem je kožní vyrážka, obvykle červená, kůže bývá velmi suchá, nepříjemně svědí, často je rozpraskaná, někdy i mokvající. Zánětlivá ložiska se nejčastěji objevují na loktech, zápěstí, krku, pod koleny, nártech a na obličeji. Zejména v počáteční fázi ekzém velmi svědí a nutí ke škrábání. To pak často vede k poškození kůže a případnému zanesení infekce. Po odeznění zánětu se odumřelé vrstvy buněk šupinovitě olupují.
Příčina: velmi často je problém v autoimunitě. Životní prostředí, nezdravý životní styl, stres.

Léčba: atopický ekzém lze léčit dvěma způsoby: ve spolupráci s dermatologem (alergologem), který doporučí masti a mléka na promazávání ložisek a tím zmirňování potíží, fototerapii,  pobyt u moře a změnu stravování nebo alternativně. Důležité je zaměřit se na prostředí ve kterém žijete (odstranit nepotřebné lapače prachu a mikroorganizmů-záclony, koberce, ubrusy), utírat častěji prach, udržovat vlhkost vzduchu kolem 50%, zapojit do aktivity i čističku vzduchu s ionizátorem, provádět pravidelně očistu střev, jater i ledvin (kúry, čaje, O3 tablety, klistýr, atd),změnit stravu, odbourat stres a častěji jezdit k moři. Je toho hodně, ale atopický ekzém je součástí civilizačních potíží v souvislosti s klimatickými změnami, chemickými látkami v potravě (nebezpečná "éčka") a celkovým nezdravým stylem života. Doporučuji, okamžitě přestaňte kouřit. 
Pro ty, které atopický ekzém trápí doporučuji tento odkaz http://atopicky-ekzem.net/, kde autor naprosto skvěle popisuje možnosti léčby a ju mu tímto za tyto užitečné rady děkuji.

B

Bércový vřed