Diabetologie je lékařský vědní obor, který se zabývá výzkumem, prevencí, diagnostikou a léčbou onemocnění diabetes mellitus, neboli cukrovka. Onemocnění je způsobeno špatnou funkcí slinivky břišní a následnou poruchou vytváření inzulínu.
Diabetologie patří do odvětví vnitřního lékařství a v rámci diagnostiky, léčení a prevence důsledků onemocnění spolupracuje se širokým spektrem dalších specialistů.
-syndrom diabetické nohy patří mezi nejzávažnější komplikace diabetu
-ulcerace (vředování)
-destrukce tkání
-deformity nohou od kotníku dolů
-hlavní příčiny: neuropatie (postižení nervů) a angiopatie (postižení cév)
1.typ: se objevuje nejvíce v dětství a mladším věku. Jeho výskyt je okolo 0,5 % populace.
U 1.typu diabetu se nevytváří vlastní inzulín v důsledku zničení beta buněk autoimunitním procesem. V důsledku nedostatečné a postupně vůbec žádné tvorby inzulínu v těle dochází k hyperglykémii.
2.typ: je typický pro dospělé, zejména se jedná o obézní pacienty. V souvislosti s prudkým nárůstem nadváhy a obezity v populaci stoupá i množství diabetiků 2.typu (nyní okolo 7% populace)
Příčina vzniku diabetu 2.typu je zcela odlišná. Podstatou tohoto onemocnění je porucha reaktivity tkání na inzulín, kterého je pouze relativní nedostatek. Ve srovnání se zdravými mohou mít tito nemocní hladiny inzulínu dokonce vyšší. Hovoříme o inzulínové resistenci. Velmi častou příčinou rozvoje tohoto onemocnění je životní styl spojený s nedostatkem pohybu, přejídáním a následným vznikem obezity. Většina nemocných trpí ještě dalšími poruchami jako jsou zvýšená hladina tuků, vysoký krevní tlak a zvýšená hladina kyseliny močové v krvi. Tyto odchylky dohromady tvoří tzv. metabolický syndrom.
Příčina cukrovky 1. a 2. typu je odlišná. Hormon regulující hladinu cukru (glykémii) v krvi - inzulín je vytvářen beta buňkami Langerhansových ostrůvků slinivky břišní. Snižuje glykémii tím, že podporuje vychytávání glukózy ve svalech, játrech a v tuku.