Honzo, jsem nesmírně rád, že si s Vámi mohu popovídat. V naší rubrice „ Na slovíčko s“ jsem oslovoval celou řadu známých osobností, ale vy jste pro mne obzvlášť zajímavý. Nejenom proto, že celá rodina sdílíme sympatie k Vám, ale i proto, že Váš pohled na péči o nohy je „o chlup“ odlišný. Řekněte mi, jak se Vám daří pečovat o Vaše nohy?
Zatím se mi to daří, snažím se zvládnout situace, které mě potkávají, a proto jsem si musel poradit i se svými nožkami.
Každý z nás velmi dobře zná pohádku o princezně Jasněnce a létajícím ševci. Kdybyste jako švec měl navrhovat boty dnes, jaké by byly? Nejenom pro princezny.
Jistě různorodé, aby vyhovovaly individuální potřebám zákazníkům, elegantní ženám, pevné mužům, sportovní, teplé zimní i třeba jenom pohodlné.
Musíte někdy vyhledat odbornou pedikérskou službu, nebo trápí Vás něco s čím si nevíte rady a musí pomoct profesionálové v oboru komplexní péče o nohu?
Zatím nebylo potřeba.
Podívejme se na pedikérské provozovny trochu jinak. Domníváte se Honzo, že jsou podmínky pro bezproblémovou dopravu a ošetření lidí se zdravotním omezením co se pohybu týče dostačující? Přece jenom v nemocnicích, v dopravě, nebo v obchodních domech se ze zabezpečením pohybově omezených spoluobčanů v dnešní době již běžně počítá.
To záleží hlavně na tom, jestli ten, kdo službu provozuje, myslí na lidi s pohybovým handicapem – nejen vozíčkáře, ale třeba i na seniory. Ale napadá mi, že by bývalo bylo šikovné, kdybych se při pobytu ve zdravotnických zařízeních na počátku 90. let s podobnou službou setkal. Ale možná je teď už situace jiná.
Již 6 let v české republice působí organizace pod názvem Česká podiatrická společnost. Obor podiatrie je mladý a zatím pro mnohé ne příliš známý. Sdružuje lékaře a další odborníky, kteří se zabývají péčí o nohy. Slyšel jste už o něm?
Zatím ne, teď mám premiéru.
Je o Vás známé, že sportujete a udržujete se v kondičce. Jednou z Vašich oblíbených disciplin je lyžování. Viděl jsem v televizi, že i to jste technicky zvládl a mohl byste jít příkladem všem, co mají strach se postavit na obě nohy. Lyžařská sezóna je v plném proudu. Jak se díváte na „teenagerské blázny“, kteří hazardují se svým zdravím?
Bohužel lyžařská sezona letos ještě pořádně nezačala. Vyrůstal jsem v době klasického sjezdového lyžování a extrémní typy lyžování mě nepotkaly. Nakonec každý svého štěstí strojvůdce…
Co byste vzkázal všem, kterým osud nebyl nakloněn tak, aby mohli ke svému pohybu využívat nohy. Jistě Vám to dalo před lety také hodně práce a přemlouvání, ale z Vás jde taková životní energie a při vašich vystoupeních v divadle působíte naprosto dokonale. Myslím, že nejvíc pomůže nejbližší rodina a dobří přátelé.
Přesně tak. Úrazem život nekončí, ale je možné situaci přijmout jako výzvu. Život se pak dá naplnit mírou vrchovatou. Jenom to zkusit, stojí to za to.
Je čas jarních prázdnin. Jak je budete trávit? Co byste Honzo vzkázal naším čtenářům a příznivcům?
Budeme určitě s rodinou, buď na chalupě, nebo pokud bude sníh, na horách.
S hercem Honzou Potměšilem si povídal Jaroslav Fešar