Pod pojmem „péče o nohy", si každý znás představí něco jiného. Někdo obroušení zrohovatělé kůže pemzou při koupání, jiný zase nalakování nehtů během večerního seriálu v televizi a někdo i odbornou péči v profesionálním centru.
Blíží se léto, období, kdy si nohou všímáme mnohem více, než kdy jindy. Není divu. V roce jen výjimečně odhalujeme svoje nohy tak často, jako na jaře a v létě, kdy se s oblibou nosí otevřené boty.
S péčí o svá chodidla musí začít každý sám u sebe. Důležité je obouvat své nohy do kvalitních bot. V posledních letech se u nás objevila celá řada dodavatelů z různých zemí světa. Je třeba zvážit poměr mezi kvalitou a cenou a zvolit pro svoje potřeby to nejlepší. Základním měřítkem kvality obuvi je materiál, ze kterého je vyrobena. Obecně nejkvalitnější je obuv kožená a prodyšná. Zvláštní kapitolou je dětské obouvání, kde bychom měli být ve výběru velmi pečliví a citlivě přistupovat k dětské nožičce, která se velmi dynamicky rozvíjí. Opatrně postupují při výběru i lidé s diabetem, nebo křečovými žílami. Velmi často se v praxi setkávám s názorem, že v mladém věku jde zejména o trendy v módě a ve starším teprve o kvalitu na prvním místě. Možná to tak je a tento názor se traduje z generace na generaci, ale já bych doporučoval zvolit kompromis a pomáhat tak předcházet možným problémům a komplikacím.
Základem kvalitního ošeření je domácí péče. Nestačí nohy jenom občas namazat krémem, ale existuje mnoho doporučení a rad. Vaše nohy si zaslouží používání kvalitních přípravků. Zásadně by se měla orientace na přípravky rozlišovat podle typu pokožky. Noha se sklonem k pocení potřebuje antiperspirační spreje a krémy, které pomáhají pokožku vysušovat a zmírňovat projevy stím spojené. Obsahují složky chránící vlhké nohy před možnou plísní a osvěžují je.
Naopak pokožka suchá potřebuje hydrataci a svěžest. Tu zabezpečují látky, jako přírodní oleje, nebo kafr a mentol. Všechny přípravky obecně obsahují látky, které účinně pomáhají chránit nohy před plísní pokožky nebo nehtů.
Kdo by si nedopřál lahodnou lázeň na nohy? Ano, je nejen lahodná, ale i prospěšná. Pomáhá zmírnit otoky, zlepšit prokrvení a změkčit pokožku. S obsahem vonných silic dosáhnete maximální relaxace a provoníte celý byt. V letních měsících je oblíbené použití vířivých vaniček.
Jednou týdně bychom neměli zapomínat na zahlazení pokožky na patách. Ty dostávají pěkně zabrat a kůže je na nich velmi napnutá a v určitých situacích i velmi silná, případně se sklonem k praskání. V takovém případě musíte svému pedikérovi pomoct a kůži na patách si zabrousit domácí rašpličkou. Doporučuji vyzkoušet ji na sucho. Nejdřív začistit a teprve potom je osprchujte. Použijte rašpli, která má povrch jako brusný papír a je omyvatelná. Výbornou pomůckou je také pemza s rukojetí. Tu vždy po opláchnutí nechte důkladně uschnout a používejte pro každého rodinného příslušníka vlastní. Často ji desinfikujte, aby se v mikrotrhlinách neusadily spóry plísní.
Pokud jsou Vaše nehty jemné a měkké a zvládnete je zkrátit sami, avšak nesmím zapomenout, že nehty na nohou se upravují do pomyslné roviny tak, aby se okraje přední části nehtu neztratily v prostorech postranních valů. Jsou-li Vaše nehty pevné, ztluštělé, nebo poškozené obraťte se na odborníka. Profesionál si s Vašimi nehty poradí, ať už jsou poškozené či velmi ztluštělé.
Pokud Vás trápí zarůstání nehtů ,nebo kuří oka, neváhejte ani chvíli a hned se objednejte na ošetření, kde si stím hravě poradí a pomohou Vám dobrou radou. V mírnějších případech si můžete pomoct náplastí na kuří oka nebo tinkturou na zarostlé nehty.
Lakování nehtů jen málokdo zvládne sám bez problému. Je vhodnější se obrátit na odborníka, který Vám nejen nabídne velký výběr kvalitních laků, ale má k Vašim nehtům i jedinečný přístup.
Už jste někdy vyzkoušel-a skvělou masáž nohou a chodidel? Je to vynikající relaxace a uvolnění. Většina mých zákazníků si masáž velmi pochvaluje a ráda by si jí dopřávala denně, kdyby to šlo. Ale, proč by to nešlo? Co na to Váš partner?
Pokud jste se na svoje nohy zadívali detailně a uviděli jste na chodidlech ploché ohraničené ložisko, které má na povrchu drobné tečky, může se jednat o bradavici, nebo jiný problém, který vyřeší Váš dermatolog. Vžádném případě si bradavice neošetřujte sami. Může dojít k zhoršení stavu, nebo k rozmnožení ložisek do okolí. Objevila se Vám pod nehty skvrna, podivné zabarvení, nebo oddělení nehtové ploténky? Tyto příznaky Vám pomohou objasnit v profesionálním centru a doporučí Vám návštěvu dermatologa, který u Vás zahájí léčbu na možnou plíseň nehtu.
Obor pedikúry zaznamenal v posledních letech řadu změn a inovací. Změnil se principiálně i pohled na styl a kvalitu ošetření. Mnoho technologických postupů a novinek zasáhlo pozitivně do činnosti v daném oboru a pomohlo tím zkvalitnit a zdokonalit práci tak, aby významně přispěli k obnově zdraví a funkčnosti pohybového aparátu. Není možné, jak tomu bylo často v minulosti chápat chodidlo jako samostatnou část lidského těla, na které se objevují určité specifické problémy a ty pouze řešit. V porevolučním období se vlivem přísunu informací ze zahraničí významně změnil pohled na nohu jako součást celého těla a neustále se prokazuje její přímý vliv na celý pohybový aparát. V současné době je známé, jak deformace na chodidle mohou způsobovat bolesti pohybového aparátu (páteře) nebo jeho částí (krční nebo bederní) a tím sekundárně způsobovat další potíže, jako jsou např. bolesti hlavy a migrény. V minulosti tento typ pohledu na nohu není tak charakterizován, jako v současnosti. Je nutné také přiblížit pohled na potřeby ošetření nohou. V minulosti bylo pedikérské ošetření spíše nutností pro skupiny osob, které potřebovaly akutně řešit své vzniklé problémy, případně dlouhodobé, ale zhlediska prevence a krásy péči není možné označit jako dostatečnou. V posledních deseti letech výrazně stoupla v návštěvnosti skupina lidí, která svým přístupem změnila pohled na prevenci v oboru péče o nohy. Také jsem zaznamenal zvýšený zájem o preventivně - léčebné ošetření mládeže do 18 let a také skupiny mužů. Řada vyškolených pedikérů seznamuje své zákazníky spotřebou předcházet pozdějším problémům, především zdůvodů častých genetických vlivů na vývoj nožních deformací .
Ačkoliv patří obor pedikúra mezi řemeslné činnosti, jako jediný výrazně balancuje na hranici služeb a zdravotnictví. Žádný jiný příbuzný obor není tak úzce spojený s medicínou. Řada problémů na nohách souvisí s onemocněním některých orgánů, s nedostatkem některých látek a prvků vtěle, s pohybovou aktivitou, typem zaměstnání, životním stylem a tělesnou hmotností.
V současné době se ošetření nohou provádí dvěma způsoby. Klasická, takzvaná "mokrá" metoda, se provádí řadu let a starším osobám není cizí. Provádí se tak, že se chodidla a nehty po namočení do vodní lázně upravují kleštěmi a zpravidla ostrými nástroji. Pilníky a rašple přichází na řadu v průběhu, nebo v závěrečném stadiu ošetření. Ve finále se chodidla ošetří vhodným krémem, případně se provede užitečná masáž.
Přístrojová, takzvaná „suchá" metoda se provádí bez namáčení ve vodě a samotná úprava se provádí speciálním podologickým přístrojem. Nepoužívají se zde ostré, řezné nástroje a celé ošetření se provádí nejnovějšími technologiemi. Je také možné ošetřovat chodidla pomocí kombinací těchto dvou metod.
V současnosti si našem trhu hledá místo i kombinovaná metoda a to je přístrojová metoda spoužitím vlhkého postřiku během ošetření.
Po roce 1989 se u nás významně změnil způsob ošetření nohou. V ČR do té doby byl veřejnosti znám pouze klasický (mokrý) způsob ošetření. V posledních letech, především přílivem moderních technologií, přístrojového vybavení a i znalostí a zkušeností zoboru v Evropských zemích, dochází ke změnám. Stále více pracovišť pracuje moderně, velmi šetrně a citlivě. U přístrojového způsobu ošetření je možno dosáhnout nejvyššího stupně kvality ošetření, bez jakýchkoliv rizik ujmy na zdraví. Nepoužívá se zde ke změkčení kůže vodní lázeň, čímž se výrazně přispělo k vynulování možných podezření na kontaminaci kůže či nehtů. U přístrojové pedikúry není používáno ostrých, řezných nástrojů a tím je zaručený naprostý bezkrevný kontakt s ošetřovanou tkání. Není zde tedy porušována integrita kůže. Na dezinfekci a dekontaminaci pokožky se u přístrojové (suché) metody používají nejkvalitnější přípravky používané ve zdravotnictví k vyššímu stupni desinfekce pokožky. Je také možné detailněji se věnovat jednotlivým nehtům a s větší přesností, kterou umožňuje právě podiatrický přístroj , přesně řešit některé problémy na chodidlech.
Právem tedy některé rizikové nebo citlivé skupiny osob nechávají své nohy ošetřit právě na pracovišti, ošetřujícím přístrojovou metodou. Mezi tyto skupiny patří děti a mladež, těhotné ženy, diabetici, pacienti se špatnou imunitou apod.
Novinkou poskytovanou již téměř standardně, je základní podologické vyšetření na podoskopu, což je zařízení umožňující sledovat chodidla a monitorovat některé další souvislosti chodidel a pohybového aparátu. Pokročilejší vyšetřovací metoda je na podobarometrické desce, která je už dnes součástí několika špičkových pracovišť v ČR.
Důležitým prvkem moderního myšlení v profesi pedikér, je pohled na problém zhlediska dlouhodobé perspektivy. Ve své praxi se často setkávám sezásahy, které obvykle řeší problém v daném okamžiku, ale z dlouhodobého hlediska stav dokáží ještě více komplikovat. Vždy je třeba situaci důkladně zanalyzovat a následně najít způsob, kterým by se předcházelo pozdějším recidivám. To je základ moderního pojetí každého pedikéra. Nesmyslným a tudíž zastaralým se zdá být způsob uvolňování zarostlých nehtů, který se v minulosti hodně popisoval, jako standardní. Tím je hluboké uvolňování (vystřihávaní) okrajů nehtů v nehtových valech.
Důležitou moderní myšlenkou pedikérů je také přesvědčit klienta o tom, že každý z problémů, které se jim na nohách objeví má nějakou příčinu, která jej vlastně vyvolává. Obvykle nestačí odstranit pouze důsledek, ale je třeba systematicky hledat příčinu. Pokud k tomu dojde, většinou se stav znatelně zlepší.
Jaroslav Fešar