Naše centrum nabízí komplexní služby v oblasti péče o nohy a tělo.

vyšetření nohou, ošetření chodidel, ortonyxie, ošetření nehtů, zarůstající nehty, rovnátka na nehty, podologie, pedikúra, nehtová protetika, nehty, kurzy, péče o nehty, školení, semináře, nohy, pedikérské ošetření, ošetření nohou

Ortonyxie

Obor, který se zabývá rovnáním nehtů, se nazývá ORTONYXIE. Stejně jako v ortodoncii (rovnání zubů) se i my zabýváme rovnáním, ale nehtů. Navrženým terapeutickým výsledkem je tedy aparát, který nazýváme nehtové rovnátko.

Upozornění: Všechny texty zde uvedené jsou výhradním vlastnictvím firmy Jaroslav Fešar. Dle §2 zákona č. 121/2000 Sb. o právu autorském se na ně vztahují autorská práva. Toto dílo nelze bez souhlasu autora dále šířit a je zakázáno si jej přivlastňovat. Není dovoleno tyto texty kopírovat na své webové prezentace bez uvedení zdroje, a to jmenovitě s odkazem na autora a jeho web.

Název NEHTOVÉ ROVNÁTKO do praxe jako první v České republice zavedl Jaroslav Fešar v roce 2009, inspirovaný jeho původní profesí zubního technika s nástavbovou specializací v oboru čelistní ortopedie. Do té doby se u nás používal pouze termín nehtová špona, který v českém jazyce není vzhledem k povaze zdravotnického prostředku tím nejvhodnějším názvem.
Problematikou zarůstajících nehtů se Centrum péče o nohy a tělo v Praze 4 zabývá již mnoho let.

Zapomeňte na bolestivé strhávání. Podívejte se na video ona.idnes.cz
http://ona.idnes.cz/nehtova-rovnatka-0e6-/zdravi.aspx?c=A130703_125858_zdravi_Eli

Bezbolestné řešení - nehtová rovnátka. Podívejte se na rozhovor na www.liveportal.cz
http://www.liveportal.cz/zdravi/nehtova-rovnatka-bezbolestne-reseni/

Vzdělávací a školící centrum - Jaroslav FEŠAR pořádá kurz

NEHTOVÉ KOREKTURY - NEHTOVÁ ROVNÁTKA ROSS FRASER
více informací o kurz najdete v části AKTUALITY

INFORMACE K TALENTOVÝM ZKOUŠKÁM

Rovnání nehtů je disciplína oboru komplexní péče o nohu, která je velmi složitá, náročná na preciznost, přesnost, talent a na schopnost správně a odpovědně reagovat na danou situaci, kterou je třeba vždy profesionálně vyřešit. Při práci v ortonyxii se používají potřeby a pomůcky převzaté z oboru ortodoncie. Tyto pomůcky nejsou levné a pořizovací cena vybavení pro zahájení rovnání nehtů je dost vysoká. Proto jsem se rozhodl vždy před absolvováním samotného kurzu uspořádat talentové zkoušky, které prokáží, zda pro tento obor a tuto dovednost vyžadující zručnost, cit a smysl pro zdravotnické vnímání problematiky, má uchazeč předpoklady. I když se jedná o činnost spadající do kompetence řemeslné činnosti. Jsou profese, kde se nadání a zručnost také ověřují. Například zubní technik je osoba, která se na zdravotnickou školu bez talentu nedostane.

Talentové zkoušky trvají cca 1 hodinu a mají prověřit Vaši schopnost pracovat s drátem a potřebami pro ortodontické specialisty. Probíhají vždy měsíc před zahájením kurzu. Pokud v tomto testu uspějete, obdržíte doklad o úspěšném absolvování talentových zkoušek.

Rovnání nehtů se v poslední době stává hitem a kdekdo má pocit, že se takto přiblíží k většíímu uznání mezi veřejností, okamžitě se diplomem oddělí od konkurence nebo zvýší svůj měsíční výdělek. Ani jeden z uvedených "benefitů" však není správný a já a můj odborný tým osoby s tímto přístupem odsuzujeme a považujeme za škůdce dobrého jména ortonyxie. Stejně jako každá činnost vyžaduje i tato svědomitý přístup, mnoho let praxe a zkušeností s mnoha jinými postupy a metodami. Velmi důležité je se vždy správně rozhodnout, kterou metodu zvolíme, a ne nabízet jen tu nejdražší. Uvědomte si, že nasazením rovnátka práce nekončí. Jedná se o proces, kdy k vám bude klient docházet mnoho měsíců a vy budete muset řešit mnohé nepředvídatelné situace.

Proto zdůrazňuji, aby se do kurzu na rovnání nehtů hlásily pouze osoby, které jsou trpělivé, vyrovnané, pečlivé, zručné, s citem pro péči o zdraví osob. Nejedná se sice o zdravotnickou činnost, ani tím nehty neléčíme, nýbrž napravujeme, a ani není vyžadováno zdravotnické vzdělání, ale tak jako v pedikérské činnosti dnes školíme budoucí odborníky se zaměřením na zdraví osob než jen na krásu, i v ortonyxii vyžadujeme absolutní špičku.

Firma Jaroslav Fešar je připravena z vás udělat opravdové odborníky, ale musíte pro to mít vstupní předpoklady a zejména vy sami musíte vnímat tuto dovednost jako něco, čím zvýšíte svoji kvalifikaci. Diplom na stěně sice dokumentuje vynaložené finanční prostředky či nasbírané body, ale až vaše praxe ukáže, jaký jste odborník. Sám jsem si musel projít dráhu zkoušení a hledání. Výsledky se dostavily po několika letech a stovky napravených případů jsou toho dokladem.

Stále je co zdokonalovat a učit se.

Jaroslav Fešar - ředitel centra

MOŽNOSTI, JAK ŘEŠIT ZAROSTLÝ NEHET

- konzervativně?

- chirurgicky?

- pomocí nehtových rovnátek?

KONZERVATIVNÍ METODA

- šetrná systematická úprava a vybrušování
- tamponáž speciální podnehtovou tamponovací páskou
- nehtová rovnátka, protektory, trubičky
- podpůrné odtahování nehtových valů pomocí lepících pásek
- edukace o vhodné obuvi a při stěsnání prstce a palce zabezpečit oddělení


Jedná se o velmi jednoduchou, ale účinnou metodu, kterou lze dlouhodobě ulevovat tkání, do které vrůstá nehtová ploténka. Současně s koupelemi v řepíku lékařském nebo v šalvěji přeslenité lze dosáhnout velké úlevy a snížení mikrobiální zátěže. K umocnění efektu lze použít i roztok Betadine či čajovníkový olej. Samozřejmě za okolností, že nejste na kteroukoliv zmíněnou drogu či léčivo přecitlivělý. Zkuste si pro účel odtahování nehtových valů pořídit dobře lepící a držící pásku. Tuto je třeba denně po večerním sprchování měnit a nezapomeňtě místo, které budete odtahovat důkladně osušit a odmastit. Touto metodou, kterou zvládne každý, docílíte významné úlevy do doby než navštívite odborníka. Nezapomeňte, kdyby se situace jakkoliv komplikovala, hned vyhledejte podologa, dermatologa či odborného pedikéra.

CHIRURGICKÁ METODA

- obvykle úspěšná z hlediska krátkodobé perspektivy
- mnohdy vede k destrukci okolní tkáně, zúžení růstového koridoru a časté recidivě
- trvalá úspěšnost bez komplikací je téměř bez záruk
- existuje celá řada popsaných chirurgických výkonů, které vedou k částečnému odstranění nehtu (resekci), nebo úplnému snesení nehtové ploténky, tzv. ablaci.

NEHTOVÁ ROVNÁTKA /výběr

- Ross Fraser
Nejoblíbenější rovnací aparátek drátkový jednodílný.
- 3TO-Spange, VHO-Osthold-Spange, ORa-Spange
Složitější, ale velmi účinné aparátky složené z více částí.
- BS-Spange, Onyclip
Popupární plastové a kovové aparátky, které se lepí na povrch nehtové ploténky.
- PODOFIX, COMBI Ped
Kombinace plastu a drátku.

VÝVOJ METOD ROVNÁNÍ NEHTŮ OD ROKU 1873

STEDMANN, EDWARD E. (1873), Ohio, USA
ROSENSTEIN (1938), Anglie
SCHOLL
(1946), Anglie
GIFFORD (1960), Texas
FRASER I.a II. (1962 a 1963), Skotsko
WALDMANN I a II (1964), Belgie
RADING (1968), Švédsko
KITZKA (1970), SRN
GORKIEWICZ (1970), Rakousko
ERKI-TECHNIK (1982), SRN
LINK-METHODE (1982), SRN
NAGELVOLLPROTHESE VON ERKODENT (1983), SRN
BS-SPANGE (1987), SRN
VHO-OSTHOLD-SPANGE (1988), SRN
GOLDSTADT-SPANGE (1990), SRN
ONYCLIP (1990), SRN
3TO-SPANGE (dříve VHO-OSTHOLD-SPANGE) přejmenováno (2002)
Firma Mecotrade inovací přináší na trh tři hotové součásti rovnátka s názvem VHO-OSTHOLD-SPANGE PERFEKT (2002)
ORa-SPANGE (2005)
PODOFIX, Combi Ped SRN

TROCHU HISTORIE RODU GREPPMAYR

Společnost Greppmayr, jako specialista v oblasti péče o nohy, vznikla ze společnosti Fußhygiene, kterou založil v roce 1925 Josef Greppmayr. Jako průkopník v lékařské péči o nohy v Německu, dal díky svým nápadům a vizím novou tvář a odbornou image profesi. Byl jedním z prvních terapeutů, kteří využili rotační nástroje zapůjčené od zubaře a upravil je tak, aby byly vhodné pro vlastní praxi. Dnes mají mikromotory a turbíny své pevné místo v moderní profesi péče o nohy. Osobně vynalezl pracovní techniku "nehtová protetika"
a materiál "gutaperča". Jedná se o druh gumy, která se podobá kaučuku, je průhledná, pevná a pružná. Samotný výraz pochází z malajských slov "getah", což znamená kaučuk, a "percha", které označuje samotný druh stromu. Používá se též jako výplň kořenových kanálů zubů.

Od roku 1956 dále Günther Greppmayr intenzivně působí v rodinné linii. Následoval ve stopách svého otce snahu o zlepšení známé rodinné pracovní metody a věnuje se vývoji nových procesů. Poznal okamžitě léčebné výhody rovnátek Ross Fraser a představil svou knihu "Orthonixy" v Národním kongresu lékařské pedikúry v Mnichově v roce 1964. Jako vedoucí zkušební komise ze Sdružení zdravotnických pedikérů v Německu (ZFD), vložil maximální úsilí a celé své srdce úkolu posílit úroveň vzdělání.

Andreas Greppmayr, patří do třetí generace v rodině. V podnikání začal školením v otcově společnosti v roce 1990. V roce 1991 se věnoval tříletému studiu v Podiatrie University of Brighton / Anglie. Vyzbrojen státním souhlasem a akademickým titulem z Bachelor of Science, se vrátil zpět do Mnichova v roce 1994 a pokračoval v práci v místní praxi. 1. dubna 1996 založil "Greppmayr péči o nohy." V září 2000 byla společnost EVI rozdělena a sídlo nové společnosti "Greppmayr péče o nohy GmbH" se objevil se sídlem v Neuried. S technickým know-how, které bylo k dispozici, bylo možné vyvíjet inovativní Callusan krémy a mnoho dalších nových produktů, jako Unguisan, postupně následuje.

KONTAKTY: Německo: www.callusan.de www.unguisan.de www.callusan.cz

V roce 2010 - 2011 Andreas Greppmayr během několika stáží osobně učí odborníka v podologii Jaroslava Fešara ve svém mnichovském centru a společně s panem Ondřejem Lechnerem pořádají sérii školících akcí na rovnací aparátky Ross Fraser.

Od té doby Andreas Greppmayr a Jaroslav Fešar aktivně spolupracují.

V NAŠEM CENTRU

V našem centru používáme v EU oblíbenou, hodně používanou a principiálně jednoduchou metodu Ross Fraser. Jedná se o drátěný rovnací aparátek, jehož působení vychází z principu rovnání známého z ortodoncie. Tak jako ortodontický aparát může být jednoduchý a složitý, tak i ortonyxické aparáty existují v různém provedení. Existují rovnátka plastová, kovová, jednoduché jednodílné, tak i složitější a složené z více dílů.
Ve své praxi se snažím držet osvědčeného hesla, že v jednoduchosti je nejen krása, ale mnohdy i skrytá dokonalost, proto používám tuto populární metodu, kterou i vyučuji.
Ross Fraser rovnátko clasic
Ross Fraser rovnátko pro dívky a ženy

Dalším oblíbeným aparátem, který používám již 10 let jsou plastové nalepovací B/S spange.
B/S spange plastové rovnátko

PRINCIP NEHTOVÉ KOREKTURY - NEHTOVÝCH ROVNÁTEK

Dlouhodobým tlakem jemné síly působit na okraje nehtu, aby došlo k jejich postupnému narovnání. Délka rovnání je přímo úměrná mnoha faktorům, jakými jsou dědičné vlivy, rozsah poškození a příčina, zdravotní stav nehtu a okolní tkáně, obuv, pohybové aktivity, spolupráce a disciplína.

Obvykle je třeba na aktivaci rovnátka docházet jednou měsíčně po dobu cca 9 - 12 měsíců. Poté je třeba v horizontu jednoho roku provádět opatření zamezující případné recidivě.

Narovnání nehtu má po sundání rovnacího aparátku trvalý charakter za předpokladu, že již nehet nebude chybně vystřiháván, okraje nehtu nebudou vyříznuty, nedojde k mechanickému poškození nehtu a nebude na nehet působit tlak z obuvi a jiná mikrotraumata.

 

POSTUP PŘI ROVNÁNÍ NEHTŮ V NAŠEM CENTRU

Při první konzultaci je s klientem dohodnut nejvhodnější postup a způsob rovnání.
Rovnání nehtů probíhá dvoufázově.

První návštěva zahrnuje vstupní vyšetření, konzultaci, uvolnění postiženého místa, ošetření a zhotovení otisku.
Máte-li lékařskou zprávu od specialisty z oboru dermatologie nebo chirurgie, vezměte ji prosím s sebou.

Při druhé návštěvě je samotné rovnátko nasazené, postižené místo opět ošetřeno a pacient je poučen.
Rovnání je proces dlouhodobý. Dále je třeba naplánovat cca 9 - 12 návštěv na další aktivace. Návštěvy by měly být cca každých 4-6 týdnů. Je-li doba mezi jednotlivými aktivacemi delší, nestane se nic, pouze se doba do úplného uzdravení může prodloužit. Během odrostu nehtu není stav zhoršen, neboť rovnátko nedovolí, aby se nehet podtočil.

UŽITEČNÉ RADY PRO NAŠE KLIENTY

Naše centrum se na rovnání nehtů již několik let specializuje. Objednací lhůty k nám jsou někdy i 3-4 měsíce. Přináším Vám několik rad, jak dobu od Vašeho zavolání po samotnou konzultační návštěvu vydržet.
1.V žádném případě problém nepodceňujte a v případě jakýchkoliv nepříjemností se s důvěrou obraťte na svého praktického lékaře nebo dermatologa.
2. Uvědomte si, jak problém se zarůstáním vznikl. Pokud byl chybně odstřižen nebo odtržen kus postranní části nehtu nebo odlomen po nějakém traumatu, jedná se o chybějící kus nehtu, který bude muset dorůst. V takovém případě se pokuste zbytek nehtu v místě ustřižení podložit malým kouskem tampónku (gázy) namočeném v desinfekci. Tento dle potřeby vyměňujte, nejméně však jednou týdně. Napouštějte jej desinfekcí každý večer.
3. Snažte se co nejvíce snižovat mikrobiální zátěž okolí vhodnou desinfekcí (mezi dermatology je velmi oblíbený Betadine roztok - pokud nemáte alergii na jód).
4. Zkuste koupele v řepíku nebo šalvěji. V lékárně si kupte drogu, udělejte koncentrát a nařeďte ve vaničce. Ve vlažné vodě vykoupejte a neoplachujte. Jedná se o doplněk léčby s účinkem silně antibakteriálním a protizánětlivým.
5. Pořiďte si dobře držící náplast a snažte se odtahovat postižený kožní val od nehtu tak, jako na obrázku nahoře. Náplast denně vyměňujte a se sílou natažení náplasti to nepřehánějte.
6. Zabezpečte, aby v případě nadměrného kontaktu palce (bývá většinou nejvíce postižený) a vedlejšího prstce, nedocházelo ke spojení, následkem jsou mikrotraumatizace v oblasti, kde kožní val naléhá na nehet a způsobuje další nežádoucí komplikace. Použít můžete jednoduché pomůcky jako buničinový čtvereček nebo odličovací tampón připevněný lepící páskou na palec nebo druhý prstec. Obrázek najdete nahoře.
7. V případě, že je místo mírně zarudlé, oteklé a lehce bolí, může se jednat pouze o mechanické dráždění nehtem v citlivé tkáni a jedná se o jednodušší případ zarostlého nehtu. Dodržujte přísná hygienická pravidla (nevstupujte do bazénů, nechoďte naboso, opatrně s domácími mazlíčky a používejte zvláštní ručník na nohy). Pokud je ale komplikace větší, postižené místo je zarudlé hodně, oteklé, nesnesitelně bolí, z místa vytéká krev nebo sekrece a případně se objevuje i druhotná tkáň, takzvaný granulát (organismus se ním snaží ohraničit zánět, obvykle však neúspěšně), může se jednat i o komplikaci spojenou s rozvojem bakteriální infekce (streptokok, stafylokok - původci hnisavých onemocnění) a v takovém případě je třeba navštívit dermatologa neprodleně a nechat si provést bakteriologické vyšetření, které případnou bakteriální infekci prokáže nebo vyloučí. V případě pozitivního nálezu, dostanete lokální antibiotika na cca 5 až 7 dní.
8. Podaří-li se Vám v postiženém místě objevit ostrý oddělený kousek nehtu (trn, špičku), můžete se pokusit je opatrně rovně odstřihnout. Obvykle se Vám uleví. Používejte vždy nástroje čisté a vydesinfikované.

VÍME SI RADY SE ZAROSTLÝMI NEHTY?

Často se zamýšlím nad tím, jak dlouho budou naši klienti ještě trpět. Jedním z nejdůležitějších témat, které s velkou oblibou rozebírám se svými studenty na každém kurzu a školení, je problematika zarůstání nehtů, neboť mne v poslední době tíží množství klientů s tímto problémem. Žijeme v 21. století a všichni, kdo u mne absolvovali rekvalifikační kurz, si dobře uvědomí, do jakého období v historii řešení problému zarůstajících nehtů patří metody, které mnoho odborníků již začátkem 20. století označovalo za barbarské.

Když si zarůstání nehtů způsobí klient sám na základě nevědomosti, je třeba mu pomoci a zejména jej poučit, aby se podobný problém u něj již nevyskytl. Věřte, způsobí-li si někdo „nedopatřením“ takovýto defekt, s největší pravděpodobností jej poté, co ho odborník v oblasti péče o nohy erudovaně vyřeší, nezopakuje. Z mnoha případůmohu zmínit jednoho mladíka, který mne navštívil poté, co na svém nehtu u palce úřadoval sám. Když jsem stav shlédl, musel jsem konstatovat, že onen mladý muž si bez jakýchkoli znalostí provedl výkon hodný chirurga. Provedl na nehtu podélnou resekci části nehtové ploténky tak dokonale, že napravovat již nebylo bezmála co. Už do telefonu mne prosil o urgentní přijetí, neboť tento dvoudenní stav byl pro něj tak neúnosný z důvodu bolesti, že by jinak byl nucen skutečného chirurga navštívit. S největší pravděpodobností by jeho problém byl na chirurgickém oddělení vyřešen ablací nehtové ploténky v plném rozsahu. Když jsem důkladně stav vyšetřil, objevil jsem v postranním nehtovém valu to, co si při amatérském ošetření způsobí každý druhý klient. Odstřihne nehet podélně až do míst, kde už pro nesnesitelnou bolest toto ukončí nebo část nehtu surově utrhne, domnívaje se, že bude klid. Opak je ovšem pravdou. Trn, který zůstal zapíchnutý v měkké tkáni, jsem šetrně odstranil, ovšem verdikt, který jsem mu sdělil, jej příliš nepotěšil. Dozvěděl se totiž, že se nejspíš budeme vídat po dobu asi osmi měsíců. To je zhruba doba, než postižená část nehtu opět doroste k volnému okraji. Uznal, že udělal chybu a omlouval se mi, že se jí dopustil z neznalosti, a přislíbil spolupráci v dalších etapách náprav napáchané škody. Znovu zdůrazňuji, náprava může trvat i tak dlouhou dobu, přestože způsobit ji klientovi netrvalo více než pár vteřin.

Takových případů bych mohl vyjmenovat nepočítaně. Nemohu si však odpustit výhrady k nesprávné či nevhodné úpravě zarůstajících nehtů prováděné některými pedikéry. Často ode mne mí žáci slyší hlášku, že méně je mnohdy více. V praxi to znamená, že odstraněná, neúměrně velká část, nehtové ploténky přináší úlevu většinou pouze na krátkou dobu. Z hlediska dlouhodobého horizontu mohu konstatovat, že mnohdy dojde naopak spíše k větším komplikacím a výraznému zhoršení původního stavu. I když zdánlivě se klientovi v onom okamžiku uleví. Všichni dobře z vlastních zkušeností víme, že při těchto hlubokých zásazích často dochází k deformacím nehtů během jejich růstu, například zatočení nehtů do kornoutu nebo trofickým změnám, ke změnám v postavení okolních kožních valů a o dalších zánětlivých komplikacích ani nemluvě. Z toho důvodu se na mnoha defektech nehtů a okolních tkání nebo lůžka z nemalé míry podílejíbohužel i neznalí pedikéři. Vždy je vhodnější uznat, že si dotyčný s problémem neví rady a raději klienta poslat za odborníkem, než hned troufale sahat po skalpelu či kleštích. Dozvědět se, že vzniklý „havarijní“ stav nehtu pochází z dílny odborníka, jenž má naopak nehty udržovat v bezproblémovém stavu, je alarmující.

Existuje mnoho metod, jak problém zarůstajícího nehtu vyřešit. I přesto, že mám mezi chirurgy mnoho přátel, ne příliš často je v této souvislosti žádám o pomoc, dá se říci dokonce, že skoro vůbec. Před lety, kdy jsem se na řešení tohoto problému začal specializovat, jsem přijal oprávněně názor, že konzervativní metodou lze vyřešit osm až devět případů z deseti. Samozřejmě vždy záleží na mnoha okolnostech, které s tím přímo souvisejí, a také na spolupráci v domácím ošetřování.

Mezi nejjednodušší záchovné metody patří systematické ošetřování postižené partie, podkládání tamponáží a vkládání pružných plastikových trubiček. Doplňkovou je pak cílené odtahování postranního kožního valu od nehtu. Tyto metody, i když jsou jednoduché, dokáží při pečlivé odborné práci mnohdy zázraky. Mezi pokročilejší způsoby patří rovnání nehtů seshora. Za některých okolností postačí rovnání plastovými či kovovými destičkami. Nejpreciznějšího rovnání však dosáhneme s pomocí ortonyxie. Je to technika, která má mnoho různých podob. Jedná se o princip, který všichni dobře známe z ortodoncie, což je rovnání zubů. Principiálně jde o to samé, jen na nehtech je to technicky i časově méně náročné. Úspěchu se dosáhne však jen tehdy, seznámíme-li se velice důkladně s touto metodou, jejíž principy správně pochopíme. Není to tedy jen o tom, že na uvedenou dovednost absolvujeme školení. Je to především o naší zručnosti, šikovnosti a zejména o citu k přesnému odhadu výběru správné techniky. Jednou z nejoblíbenějších a současně technicky nejméně náročných metod je rovnání pomocí rovnátek (jak je s oblibou, ovlivněn předešlou profesí, nazývám) Ross Fraser.
Před rokem jsem absolvoval v Mnichově několik školení u skutečného odborníka v podologii, pana Andrease Greppmayera. Musím říci, že individuální stáž, která se nesla v příjemném přátelském duchu, mi dala hodně a já byl rozhodnut, že toto je specializace, které se chci dále nadstandardně věnovat. Proto mne velmi potěšilo pověření tohoto odborníka, abych tyto dovednosti prezentoval i u nás. Protože se jedná o mimořádně úspěšnou techniku, rozhodli jsme se s panem Ondřejem Lechnerem, který s panem Greppmayerem obchodně spolupracuje již několik let, zorganizovat sérii praktických školení. V mém Centru péče o nohy a tělo již několik školení proběhlo a musím říci, velmi úspěšných. V tomto kurzu se účastníci samozřejmě naučí nejen teoretické znalosti, ale i zábavnou formou si prakticky osvojí postup krok za krokem, tzn. od přípravy nehtu, sejmutí otisku, přípravy sádrového modelu, jeho úpravy, až po samotné zhotovení rovnátka Ross Fraser. Tato dovednost slouží nejen k významné pomoci při řešení zmiňované problematiky, ale také k rozšíření nabízených podologických služeb a logického oddělení se od konkurence. Ortonyxie je v zemích EU nedílnou součástí vzdělávání v oboru podologie.

Jaroslav Fešar