Naše centrum se na rovnání nehtů již několik let specializuje. Objednací lhůty k nám jsou někdy i 3-4 měsíce. Přináším Vám několik rad, jak dobu od Vašeho zavolání po samotnou konzultační návštěvu vydržet.
Upozornění: Všechny texty zde uvedené jsou výhradním vlastnictvím firmy Jaroslav Fešar. Dle §2 zákona č. 121/2000 Sb. o právu autorském se na ně vztahují autorská práva. Toto dílo nelze bez souhlasu autora dále šířit a je zakázáno si jej přivlastňovat. Není dovoleno tyto texty kopírovat na své webové prezentace bez uvedení zdroje, a to jmenovitě s odkazem na autora a jeho web.
Pokud Váš nehet vypadá jako na fotografiích níže, obraťte se neprodleně na lékařské pracoviště pokud možno v tomto pořadí: 1. dermatolog, 2. chirurg. V ložisku je pravděpodobně přítomna bakteriální infekce, kterou řeší dermatolog antibiotiky. Chirurg, po zklidnění, bude-li třeba provede resekci části nehtu v minimálním rozsahu.
1.V žádném případě problém nepodceňujte a v případě jakýchkoliv nepříjemností se s důvěrou obraťte na svého praktického lékaře nebo dermatologa.
2. Uvědomte si, jak problém se zarůstáním vznikl. Pokud byl chybně odstřižen nebo odtržen kus postranní části nehtu nebo odlomen po nějakém traumatu, jedná se o chybějící kus nehtu, který bude muset dorůst. V takovém případě se pokuste zbytek nehtu v místě ustřižení podložit malým kouskem tampónku (gázy) namočeném v desinfekci. Tento dle potřeby vyměňujte, nejméně však jednou týdně. Napouštějte jej desinfekcí každý večer. Pokud místo hnisá nebo krvácí, vyměňujte tampónek denně a nedojde-li do 3 dnů k úlevě, vyhledejte lékaře.
3. Snažte se co nejvíce snižovat mikrobiální zátěž okolí vhodnou desinfekcí (mezi dermatology je velmi oblíbený Betadine roztok - pokud nemáte alergii na jód).
4. Zkuste koupele v řepíku nebo šalvěji. V lékárně si kupte drogu, udělejte koncentrát a nařeďte ve vaničce. Ve vlažné vodě vykoupejte a neoplachujte. Jedná se o doplněk léčby s účinkem silně antibakteriálním a protizánětlivým.
5. Pořiďte si dobře držící náplast a snažte se odtahovat postižený kožní val od nehtu tak, jako na obrázku. Náplast denně vyměňujte a se sílou natažení náplasti to nepřehánějte.
6. Zabezpečte, aby v případě nadměrného kontaktu palce (bývá většinou nejvíce postižený) a vedlejšího prstce, nedocházelo ke spojení, následkem jsou mikrotraumatizace v oblasti, kde kožní val naléhá na nehet a způsobuje další nežádoucí komplikace. Použít můžete jednoduché pomůcky jako buničinový čtvereček nebo odličovací tampón připevněný lepící páskou na palec nebo druhý prstec.
7. V případě, že je místo mírně zarudlé, oteklé a lehce bolí, může se jednat pouze o mechanické dráždění nehtem v citlivé tkáni a jedná se o jednodušší případ zarostlého nehtu. Dodržujte přísná hygienická pravidla (nevstupujte do bazénů, nechoďte naboso, opatrně s domácími mazlíčky a používejte zvláštní ručník na nohy). Pokud je ale komplikace větší, postižené místo je zarudlé hodně, oteklé, nesnesitelně bolí, z místa vytéká krev nebo sekrece a případně se objevuje i druhotná tkáň, takzvaný granulát (organismus se ním snaží ohraničit zánět, obvykle však neúspěšně), může se jednat i o komplikaci spojenou s rozvojem bakteriální infekce (streptokok, stafylokok - původci hnisavých onemocnění) a v takovém případě je třeba navštívit dermatologa neprodleně a nechat si provést bakteriologické vyšetření, které případnou bakteriální infekci prokáže nebo vyloučí. V případě pozitivního nálezu, dostanete lokální antibiotika na cca 5 až 7 dní.
8. Podaří-li se Vám v postiženém místě objevit ostrý oddělený kousek nehtu (trn, špičku), můžete se pokusit je opatrně rovně odstřihnout. Obvykle se Vám uleví. Používejte vždy nástroje čisté a vydesinfikované.