Naše centrum nabízí komplexní služby v oblasti péče o nohy a tělo.

vyšetření nohou, ošetření chodidel, ortonyxie, ošetření nehtů, zarůstající nehty, rovnátka na nehty, podologie, pedikúra, nehtová protetika, nehty, kurzy, péče o nehty, školení, semináře, nohy, pedikérské ošetření, ošetření nohou

Zaměřeno na nohy …

Mnohokrát mne napadá,zdali je vůbec možné pečovat o tělo a přitom nevěnovat alespoň malou chviličku péči o nohy?

Toto je otázka,na kterou jednoznačně odpovídám,ne! Nemůžeme tvrdit,že se staráme o své tělo a přitom vynechat tak důležitou součást, jakou jsou bezpochyby naše nohy.
Přes léto,v době, kdy se nosí otevřené sandály, či lehké nazouvací boty na ně přece jenom nepůsobí vliv uzavřeného prostředí, nohy dýchají a hlavně "jsou vidět". Ano, až příliš „vykukují"
a jsou vystaveny všude přítomnému "hodnocení". V takovém případě si snad jen málokdo dovolí o své nohy nepečovat. Naopak, mnozí se ještě předhánějí v co nejelegantnější podobě dodat hezký vzhled i svým nehtům. Proč ne? Estetická úprava nehtů k mladému poupátku, elegantní ženě či zralé dámě neodmyslitelně patří.

K docílení harmonického souladu je třeba myslet na nohy jako na celek. Co to znamená v praxi? Péče o nohy se dělí na domácí a profesionální. Pod pojmem domácí péče rozumíme ošetření nohou běžnými a dostupnými prostředky, jako jsou různé krémy (k dostání jsou promašťující, proti pocení, na popraskanou kůži, při únavě, či při kožních nemocech),spraye, které je možné použít jak do bot (s dezinfekčními účinky, deodoračními a antimykotickými), tak přímo na nohy (zde působí především preventivně antimykoticky, protipotivě a deodoračně) a zásypy. Tyto přípravky je možné sehnat v běžné maloobchodní síti, v lékárnách, v pedikérských a jiných odborných provozovnách. Na náš trh se během několika let dostalo mnoho kvalitních prostředků pro domácí péči o nohy.

Dalším ze způsobu, jak udržovat nohy v bezchybném stavu je použití různých rašplí nebo škrabek.
Lze nimi docílit zjemnění kůže na patách,či v místech různých otlaků. Obvykle je jedna strana rašple či škrabky jemnější, druhá více hrubá. Pochopitelně, je-li to třeba, začínáme tou hrubou. Blahodárně působí na nohy různé koupele a to jak solné, tak i s jinými přísadami, např.esenciálními oleji. Zejména pak v zimních měsících je relaxační koupel ideální. Především pro své prokrvující účinky.

V rámci domácí péče si můžeme dopřát masírování chodidel,nebo jejich jednotlivých částí, prostřednictvím masážních pomůcek (válečků, podložek nebo „ježků")

Domácí péči o nohy je vhodné věnovat denně třeba jen několik minut, aby nohy „věděly", že je o ně dobře postaráno. Rozhodně se nevyplácí na ně zapomínat, uvědomíme-li si důležitost zdravé, pružné a bezproblémové chůze. Je odborně prokázána souvislost mezi ploskami nohou, jejich ortopedickým postavením a celým pohybovým aparátem. Často hovoříme o bolestech páteře v návaznosti na chodidlo.

Zatímco domácí péči se věnuje každý individuálně ve svém soukromí odbornou péči je nutno vyhledat.Odbornou péči o nohy dělíme na ošetření pedikérské, lékařské a kombinované podologické.

Velká část naší populace poprvé vyhledá pedikérské pracoviště ve chvíli, kdy se v rámci dolních končetin vyskytne problém se kterým si neví rady. Pedikúra (ošetření nohou) se v současnosti provádí dvěma způsoby. Jeden typ ošetření je klasický (mokrým způsobem), druhý je přístrojový (suchá metoda). Za určitých podmínek lze tyto dva způsoby kombinovat. Rád bych zdůraznil, že i když se obě metody liší způsobem ošetření i technickým vybavením pracoviště, záleží na zručnosti pedikéra a kvalitě jeho práce. I když přístrojová pedikúra je v novodobé formě podstatně mladší a progresivnější, v žádném případě nelze považovat klasickou metodu za nedokonalou, či zastaralou.

Klasické ošetření spočívá v namočení nohou do vodní lázně a následné úpravě a ošetření ostrými nástroji. Přístrojová pedikúra při svém ošetření nevyužívá vodu na namočení nohou a se všemi potížemi si poradí speciálním podologickým přístrojem.

Ošetření lékařské vyhledá pacient v mnoha případech. Objeví-li na nohou neobvyklé defekty na kůži či různá zbarvení pod nehty. Samozřejmě v takovém případě vzniká podezření na možný výskyt plísně nehtů či kůže. Často se na nohách objeví bradavice. Nehty bývají poškozeny také při některých onemocněních, jako jsou např.cukrovka nebo lupénka. V těchto případech je vyhledána pomoc kožního lékaře (dermatologa).

V naší populaci se také vyskytuje mnoho problémů ortopedického charakteru, jako jsou ploché nohy, vbočený palec, problémy s nožní klenbou či kladívkové prstce. Především pro tyto závažné defekty vyhledáme ortopeda. Také samozřejmě při navrhování ortopedických vložek a pomůcek. Diabetolog spolupracuje při problémech s nohou pacienta postiženého cukrovkou. V případech, kdy se jedná o pacienta s diabetem a na nohách má otevřené rány, spolupracuje s podiatrem. V některých případech se ke slovu dostane i chirurgie, zejména při odstraňování cizích předmětů z plosky nohy nebo při úpravách zarůstajících nehtů, se kterými si neporadí podolog, či chirurgické úpravě vbočených palců nebo kladívkových prstů.

Proto že si stále více uvědomujeme nutnost vzájemné spolupráce jednotlivých oborů (pedikúra a lékařské obory), vzniknul nový obor PODOLOGIE. Je to obor zabývající se komplexní péčí o nohy. Na základě těchto potřeb vznikla Česká podologická společnost. Je sdružením odborníků, kteří pracují v oblasti preventivní a rekondiční péče.

Péče o nohy nespočívá jen v samotném ošetření nohou, ale také v ošetření obuvi. Předpokladem pro zdravý vývoj a vůbec jejich zdravou existenci je kvalitní obuv a její kvalitní ošetřování. Na trhu je dost kvalitní obuvi, která vyhovuje široké škále požadavků na zdravou obuv. Měly by zde převládat přírodní materiály. Boty je třeba udržovat v čistotě a hygieně. Vhodné je použití sprayů do obuvi a v poslední době tak populární sáčky do obuvi, které odsávají vlhkost z bot, působí antimykoticky a boty deodorují.

Nemusím jistě dodávat, že boty je třeba střídat a pravidelně obměňovat. Také nekvalitní obuv dokáže udělat více zla, než užitků. Boty na příliš vysokém podpatku nepatří mezi obuv z ortopedického hlediska vyhovující. I přes toto léta známé sdělení, však velká část ženské populace tyto boty nosí s oblibou. Ortopedi jistě zahmouří oko, když řeknu, že ženská noha v botě na vysokém podpatku vypadá  hezky, ale i zde připomenu pravidlo, že všeho s mírou.

V zimě sice nohy příliš z bot nevykukují, ale nutnou dávku péče si pochopitelně zaslouží. Důležité je nenosit zimní obuv na nohách celý den, jak tomu často v praxi bývá. Rozhodně si nohy dívky, která ráno obuje kozačky a sundá je až pozdě večer, nebudou pochvalovat. Podotýkám, že většina žen nosí punčocháče, které jsou ze syntetických materiálů. V zimní obuvi má noha poněkud stísněné podmínky pro pohyb, zhoršená je taky ventilace a nohy se tedy v uzavřené obuvi více potí.

Z vlastní praxe musím konstatovat, že stav nohou u naší populace není příliš uspokojivý. Jedním z nejčastěji se vyskytujících problémů patří plísňová onemocnění a to zejména na nehtech. Velmi často se vyskytují ortopedické vady a to především vbočený palec, příčně plochá noha a také kladívkové prstce.

Jsem nesmírně rád, že péče o nohy v posledních letech dosáhla vysoké úrovně, vzniká stále více špičkových pedikérsko - podologických pracovišť. Právě v těchto provozovnách často odborná péče začíná. Sám se denně setkávám s případy, kdy klienti vůbec nevědí o svých problémech, netuší,že jejich problém je bradavice virového původu, nevědí,na koho se se svými potížemi obrátit, kdo by jim poradil. Mnozí netuší, že pod nehtem se jim úspěšně rozšiřuje plíseň, poté co jim spadla cihla
na nohu. Žijí s pocitem, že jen došlo k poškození nehtu a domnívají se, že sám odroste.

Mnohokrát mě napadá, zdali bychom neměli, péči o nohy věnovat trochu více pozornosti...

Jaroslav Fešar